Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak snížit energetickou náročnost starého dom

Od: bolek* odpovědí: 9 změna:

RD je starý cca 150 let, je trvale obýván, zdi má silné 60 místy až 80 cm, které jsou ze smíšeného zdiva, odhadem 50% cihly (možná i méně) zbytek opuka. Strop je zateplen izolací mezi trámy a půda není obvývána. Betonové podlahy jsou dělané před 25 lety, tep.izolce tam nebyla položena nebo jen slabá. Tam kde jsou koberce není od země příliš velká zima. Na dlažbě je to podstatně horší. Na bosou nohu je podlaha dost studená a po vykoupání není radno stoupat na dlažbu raději vůbec. Dům není odizolován, ale zase není vlhký. Během zimy promrznou jen 2 kouty v jednom rohu (dolní a horní), vytovří se tam černá plíseň asi 15x15 cm. Ale taky to není žádná tragédie. Okna jsou dřevěná stará 20 let, těsnost není dokonalá, trochu jimi protahuje, ale dům se dá vytopit na 22 °C. Když byly -20 °C mrazy 7 dní za sebou, tak se v domě docela ochladilo asi na 16 °C. Vytopit na vyšší teplotu by znamenalo, že by kotel jel non-stop, což se nám vzhledem k ceně ele. moc nechtělo. Se sousedními domy nemá společné stěny a před větrem je schován v zástavbě RD. Topná sezona trvá (září) říjen-květen.

Stávající otopný systém - původně samotížný ÚT na uhlí (1980), tedy celkem dost silné trubky 30 až 60 mm, (další mínusem je poměrně dost vody v oběhu). V roce (1991) byl tento systém osazen elektrokotlem 16 kWh (tenkráte lákavým, levným, ekologickým a s dotací).

Na komín je připojen teplovodní kotel H41 na tuhá paliva, ale uhlím netopíme, protože v interiéru je pak silně cítit dehtový zápach a z uhlí se práší a sklad je cca 25m daleko, no na tahání taky už není moc sil. Navíc sousední místnost má nízký strop, takže zápach je poměrně velký problém. Topit dřevem by bylo přijatelné, kdyby se vyměnil vhodný kotlík.

Roční spotřeba elektřiny - elektokotel v tarifu D45d - NT/VT 22.000/420 kWh/rok (průměr za 11let, max. 24.200 kWh zima 03/04), vzhledem k ceně ele. nám to přijde hodně.

Takže to byl krátký popis domu. No a rád bych si nechal poradit na jaké bychom se měli zaměřit vhodné technologie a jak snížit NRG náročnost.

Pár variant :

Vyměnit kotel na uhlí za kotel na dřevo(0,50 Kč/kWh +práce).

Instalce plynového topení (0,80-0,90 Kč/kWh) - vyvložkovat komín a tím ztrati možnost topit uhlím nebo dřevem.

Nechat elektokotel (cca 1,9 Kč/kWh).

Zateplení starého domu by asi bylo dosti složité, vzhledem k možnosti zhoršení poměrů vlhkosti ve zdech.(Nebo to jde?)

Výměna oken.

Izolace podlah.

Nainstalovat tepelné kolektory a přitápět sluncem.

Nakonec jsem nechal nejdražší TČ, které by bylo asi bez dotace, protože dům by neprošel tepelným auditem a to už bychom dost váhali vzhledem k ceně pořízení i provozu.

Tak doufám, že nám poradí nějaká chytrá Horákyně, když hledáme postup ani ryby ani rak :o)

Předpokládané varianty úspor bych rozdělil do finančních kategorií A) do 25 tis. B) do 50tis. C) do 100 tis. D) nad 100 tis. (pokud to bude opravdu stát za to!) E) nic nedělat, protože se to moc vylepšit nedá (není to tak hrozné, jsou horší případy) A druhým hlediskem je dlouhodobé řešení, abychom zase za 10 let nemuseli něco zásadně měnit.

Přede díky za rady a vl.zkušenosti

Bolek

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

doplnit odpověď
hodnocení

0x
avatar spider
V podstatě jste si odpověděl sám. Každé řešení má svoje pro i proti. Spousta zajímavého materiálu ohledně izolace, vytápění budov ale i jiných záležitostí najdete na této stránce. V horní části jsou potom odkazy na jednotlivé kategorie.
www.tzb-info.cz

 

al bunda*
doplnit odpověď
hodnocení

0x

Rady chytré horákyně Vám moc nepomohou a rozhodnout se stejně budete muset sami. Takže si dovolím pár poznámek, ať máme (i s pány kolegy poradci) o čem povídat.
Okna dvacet let stará - dřevěná - jsou-li v dobrém stavu, by bylo vhodné je utěsnit; udělá to dost pozitivní efekt. Pozor na místnosti, kde vaříte, nebo používáte otevřený oheň (krb, kamna) tam je žádoucí výměna vzduchu a tudíž utěsňovat s rozumem. Totéž platí o dveřích - utěsnit. Stačí nalepovací profilované silikonové těsnění.

Pokud se Vám chce kopat do podlahy a máte na to prostor, bylo by dobré zateplení podlahy - alespoň tam, kde Vám velmi vadí studená podlaha. A zvážit elektrické podlahové vytápění (zejména v koupelně).

Samotížná topná soustava s velkým množstvím vody se sice pomalu rozbíhá, na druhé straně zase má delší setrvačnost při vychládání. Tedy o co později začne topit, o to později vychladne. Možnosti topení uhlím bych se nezbavoval, v tomto státě neexistuje žádná energetická koncepce a zelení ve vládě znamenají nejistotu, nebál bych se říci těžký průser pro energetiku. Tedy čím více způsobů vytápění, tím lépe. Jestli máte možnost topit zemním plynem, zvažte možnost přestavby komína na dvouprůduchový.

Vytápění dřevem je zajímavé, ale jestliže máte daleko do skladu uhlí, myslíte, že ke dřevu to budete mít blíž? Navíc těžko říci, co udělá cena paliva. Není v tom problém, pokud jste vlastníkem nedalekého lesa.

Kolektory jsou dobré pro ohřev teplé vody v létě, ale k vytápění? Dovolil bych si pochybovat. Tepelné čerpadlo je fajn, ale při teplotách pod -5°C stejně budete muset zapojit další zdroj.

Dehtový zápach nejčastěji vychází ze zdiva v nevyvložkovaném komíně.

Zateplení určitě ano - pokud Váš dům není památkově chráněným objektem. Je NUTNÉ dobře propočítat tloušťku zateplovací vrstvy, IMHO méně než 15 cm bude asi málo. není to tak jednoduché, jak to vypadá, ale hodně to pomůže. A KVALITNÍ PROVEDENÍ - než si to necháte udělat, prověřte si reference na firmu.

Uff! Je to útržkovité, je to heslovité, ale dá se snad o tom diskutovat.
Tedy do toho.

 

doplnit odpověď
hodnocení

0x
Nelze než souhlasit s kolegy. Je ale velmi malá pravěpodobnost, že se kompexní řešení povede za sumu okolo 100tisíc. Pokud by se zateplovalo, asi by bylo současně dobré vyměnit okna. K vytápění bych doporučil plynové řešení s provedením podlahového topení alespoň v koupelnách a WC. Síla zateplovacího materiálu záleží na druhu a jeho izolačních schopnostech. Domnívám se, že by stačilo 100 mm, ale cena za cm síly izolace je vcelku zanedbatelná. Nesnažte se na rekonstrukci domu šetřit, desetiletý čas, který vám dnes připadá velmi dlouhý, je ve skutečnosti velmi krátká doba a další rekonstrukce by náklady na dům jen zvětšily...
bolek*
Hm... takže se zaměřit na změnu topného média (plyn + podlahové topení, ale rád bych zachoval i pevná paliva, kdo ví co bude, takže i nový komín, rovnou pak i nové podlahy)(topení na dřevo bych nezavrhoval, protože skladovat se dá venku pod krovem a postupně nabližovat z dřevníku a donést 2-4 polena je lehčí než jeden uhlák a uhlí nemůže zůstat venku) a ještě omezení úniku tepla (zateplení fasády + nová okna). To je nejméně 150+150 tis., ale spíše více. O pořízení akumulace tepla do nádrže raději nemluvit. Při zateplování je nejdražší práce a fasáda než rozdíl ceny 6 a 10 cm izolace, silnější už musí na kotvení a je dražší. Ale co to udělá s starým domem, mám dost velké obavy že začne vlhnout. Zabránit by se mělo podříznutím, ale to jsou další velké náklady, které by měly proběhnou předem s novými podlahami. Sice je to komplexní řešení ale (fin.) návratnost investice je dost daleko. Už jsem dostal radu zboura a postavit nový, to by asi bylo nejlepší, ale to jsou peníze řádově jinde.

Odtah z pl. kotle nemusí bezpodmínečně vést komínem, často je řešen i vývodem do strany skrz stěnu, ale je tam nevýhoda páry, stoupající pod krov. Ideální by byl kondenzační kotel, kde je únik menší. Zůstalo by tak v provozu alternativní topení. Co se týká té izolace, nechte si ji spočítat, myslím, že stovka polystyrenu bude stačit. Pokud je dům nyní suchý, jak jste psal, proč by měl po zateplení vlhnout? Jo, i já jsem před rekonstrukcí domu přemýšlel na úrovni to je snad lepší vyhořet...” Přeji hodně zdaru.

strejc :)
bolek*
hodnocení

Tak to vidím, že když bych v první fázi přešl na plyn, tak tím toho moc nezkazím (pokud se cena plynu nevyrovná do 3 let ceně ele.) a v budoucnu je možnost provést některé výše popsané úpravy. Systém turbo přes zeď je dobrý nápad, na to jsem zapomněl a zůstane i komín natuhá paliva. Další otázkou je jak na vaření a TUV? Nyní vaříme na PB takže by odpadlo i tahání lahví, to je výhoda. Ale TUV nyní ohříváme elektřinou. Přechod na plyn by byl vhodný, ale znamenalo by to vysekat roury ve zdi koupelny, pak obklady, podlahovka, vana ... a už se to zase valí ...
Vaření by bylo jistě řešitelné rozvedením plynu, ale já například mám plynový kotel, ale kuchyně jsou elektrické. Plynový kotel ale současně zásobuje dům teplou vodou. Sekání plynového rozvodu se tedy nekonalo. Alternativní topení mám zajištěno klasickým litinovým kotlem (Bohumín), ohřev vody stejnou cestou díky zásobníku, který je v případě potřeby přepnutelný na elektřinu.
bolek*
Ještě by mě zajímalo, zda lze v kotli H41 (na uhlí) rozumně spalovat dřevo, třeba nějaké štěpky ve velikosti do 5cm tak, aby se kotel nepoškodil-nepropálil. A je nějaký zásadní rozdíl při spalování uhlí a dřeva v takovém kotli (jiný char.spalování a délka plamemne i teplotu spalování)?
Tady už je otázka moc speciální, základní opdpověď bych hledal přímo ve specifikaci určení výrobku (v tomto případě váš kotel), která bývá velmi přesně popsána v návodu k použití. Rozdíl ve spalování různých paliv nepochybně je...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma topení uhlím

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]